A hegedűpók az előtestén található "hegedű" szerű mintáról kapta a nevét. A marása csak nagyon ritka esetben okozza az ember halálát. Egész másban rejlik ennek a póknak a veszélyessége. A hegedűpók mérgének az egyik eleme egy necrotoxin, sejtméreg, ami a táplálékának a gyors emésztéséért felel.
A marás szinte észrevehetetlen, alig érezhető fájdalommal jár. A tünetek 1-8 óra múlva kezdenek el jelentkezni, először a megmart terlület megduzzad, belilul és érintésre érzékennyé válik. A megmart terület a legapróbb érintésre is nagyon fájdalmas. 24 óra múlva a bőr elkezd repedezni. A rákövetkező napokban megjelenik egy kráter-szerű lyuk, amely szép lassan terjed. A méreg gyakorlatilag felemészti a megmart területet. A méreg több héten át folyamatosan öli a szöveteket, emiatt nem ritka, hogy a megmart embernek 10-20cm - ritka esetben akár sokkal nagyobb - átmérőjű sebet kell magán viselnie. Az ember élete akkor van igazán veszélyben, ha a marás egy fontos szervhez közel történt.
Marása esetén azonnal orvoshoz kell fordulni. Az Egyesül Államokban jelenleg még nincs ellenszérum, viszont az orvosoknak különféle módszereik vannak a seb növekedésének gátlására, például antibiotikumok. A legfontosabb, hogy az elhalt szöveteket minél hamarabb el kell távolítani, hogy nehogy elfertőződjön a seb. A teljes gyógyulás hónapokba, kb fél évbe telik. A felépülés után egy csúnya heg marad.
Szerencsére a hegedűpók sem tartozik az erősen deffenzív fajok közé. A baleseteket általában pont az okozza hogy gyakran megtalálható lakásokban, és jelenléte általában nem okoz konfliktusokat az emberrel. De sok esetben az is balesetet okoz hogy a banánok közé rejtőzik, amikor válogatják a banánokat a pók hirtelen kiugrik és támad.
Akár 15 centiméter hosszúra is megnőhet és nagyon vékony
Észak amerikában honos de a világ bármely tályán megtalálható különleges utazása miatt